SSC Regatta 2021 GP14s

Skerries Sailing Club

Results are provisional as of 14:34 on July 25, 2021

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Club Helmname Crewname Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
1st 14256 FAFC Ger Owens Mel Morris 1.0 (13.0 DSQ) 1.0 1.0 1.0 17.0 4.0
2nd 14154 YSC/LFSC/BLSC Adrian Lee Garet Gallagher (3.0) 1.0 2.0 3.0 2.0 11.0 8.0
3rd 14275 SDSC Hugh Gill Daniel Gill 2.0 2.0 (3.0) 2.0 3.0 12.0 9.0
4th 14054 SCC Doire Shiels Colman Grimes 5.0 3.0 4.0 5.0 (13.0 DNF) 30.0 17.0
5th 14165 SDC Conor Twohig Mathew Cotter 4.0 4.0 5.0 (7.0) 4.0 24.0 17.0
6th 14225 SSC Cathal Sheridan Davis Cooke (9.0) 7.0 8.0 4.0 5.0 33.0 24.0
7th 13981 BLSC Sam Street Josh Lloyd 7.0 5.0 (9.0) 6.0 6.0 33.0 24.0
8th 14219 EABC/NSC/SSC Curley Morris Michelle Rowley 8.0 6.0 6.0 (13.0 DNS) 13.0 DNS 46.0 33.0
9th 14254 LFYC James Hockley Alan Thompson 6.0 8.0 7.0 (13.0 DNS) 13.0 DNS 47.0 34.0
10th 13865 NSC/DSC Jennifer Bryce Laura Sunday 10.0 10.0 (11.0) 9.0 8.0 48.0 37.0
11th 13993 BLSC Denis Cully Mark Stanley 11.0 9.0 10.0 (13.0 DNF) 9.0 52.0 39.0
12th 14116   Steven Boyle Andy Johnson (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 8.0 7.0 54.0 41.0

Race 1 - Saturday 24th July

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Club Helmname Crewname Place Points
1 14256 FAFC Ger Owens Mel Morris 1 1.0
2 14275 SDSC Hugh Gill Daniel Gill 2 2.0
3 14154 YSC/LFSC/BLSC Adrian Lee Garet Gallagher 3 3.0
4 14165 SDC Conor Twohig Mathew Cotter 4 4.0
5 14054 SCC Doire Shiels Colman Grimes 5 5.0
6 14254 LFYC James Hockley Alan Thompson 6 6.0
7 13981 BLSC Sam Street Josh Lloyd 7 7.0
8 14219 EABC/NSC/SSC Curley Morris Michelle Rowley 8 8.0
9 14225 SSC Cathal Sheridan Davis Cooke 9 9.0
10 13865 NSC/DSC Jennifer Bryce Laura Sunday 10 10.0
11 13993 BLSC Denis Cully Mark Stanley 11 11.0
12 14116   Steven Boyle Andy Johnson DNC 13.0

Race 2 - July 24th

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1500
Rank SailNo Club Helmname Crewname Place Points
1 14154 YSC/LFSC/BLSC Adrian Lee Garet Gallagher 1 1.0
2 14275 SDSC Hugh Gill Daniel Gill 3 2.0
3 14054 SCC Doire Shiels Colman Grimes 4 3.0
4 14165 SDC Conor Twohig Mathew Cotter 5 4.0
5 13981 BLSC Sam Street Josh Lloyd 6 5.0
6 14219 EABC/NSC/SSC Curley Morris Michelle Rowley 7 6.0
7 14225 SSC Cathal Sheridan Davis Cooke 8 7.0
8 14254 LFYC James Hockley Alan Thompson 9 8.0
9 13993 BLSC Denis Cully Mark Stanley 10 9.0
10 13865 NSC/DSC Jennifer Bryce Laura Sunday 11 10.0
11 14256 FAFC Ger Owens Mel Morris DSQ 13.0
11 14116   Steven Boyle Andy Johnson DNC 13.0

Race 3 - July 24th at 1500

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1500
Rank SailNo Club Helmname Crewname Place Points
1 14256 FAFC Ger Owens Mel Morris 1 1.0
2 14154 YSC/LFSC/BLSC Adrian Lee Garet Gallagher 2 2.0
3 14275 SDSC Hugh Gill Daniel Gill 3 3.0
4 14054 SCC Doire Shiels Colman Grimes 4 4.0
5 14165 SDC Conor Twohig Mathew Cotter 5 5.0
6 14219 EABC/NSC/SSC Curley Morris Michelle Rowley 6 6.0
7 14254 LFYC James Hockley Alan Thompson 7 7.0
8 14225 SSC Cathal Sheridan Davis Cooke 8 8.0
9 13981 BLSC Sam Street Josh Lloyd 9 9.0
10 13993 BLSC Denis Cully Mark Stanley 10 10.0
11 13865 NSC/DSC Jennifer Bryce Laura Sunday 11 11.0
12 14116   Steven Boyle Andy Johnson DNC 13.0

Race 4 - Sunday 25th July

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Club Helmname Crewname Place Points
1 14256 FAFC Ger Owens Mel Morris 1 1.0
2 14275 SDSC Hugh Gill Daniel Gill 2 2.0
3 14154 YSC/LFSC/BLSC Adrian Lee Garet Gallagher 3 3.0
4 14225 SSC Cathal Sheridan Davis Cooke 4 4.0
5 14054 SCC Doire Shiels Colman Grimes 5 5.0
6 13981 BLSC Sam Street Josh Lloyd 6 6.0
7 14165 SDC Conor Twohig Mathew Cotter 7 7.0
8 14116   Steven Boyle Andy Johnson 8 8.0
9 13865 NSC/DSC Jennifer Bryce Laura Sunday 9 9.0
10 14219 EABC/NSC/SSC Curley Morris Michelle Rowley DNS 13.0
10 14254 LFYC James Hockley Alan Thompson DNS 13.0
10 13993 BLSC Denis Cully Mark Stanley DNF 13.0

Race 5 - Sunday 25th July

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Club Helmname Crewname Place Points
1 14256 FAFC Ger Owens Mel Morris 1 1.0
2 14154 YSC/LFSC/BLSC Adrian Lee Garet Gallagher 2 2.0
3 14275 SDSC Hugh Gill Daniel Gill 3 3.0
4 14165 SDC Conor Twohig Mathew Cotter 4 4.0
5 14225 SSC Cathal Sheridan Davis Cooke 5 5.0
6 13981 BLSC Sam Street Josh Lloyd 6 6.0
7 14116   Steven Boyle Andy Johnson 7 7.0
8 13865 NSC/DSC Jennifer Bryce Laura Sunday 8 8.0
9 13993 BLSC Denis Cully Mark Stanley 9 9.0
10 14054 SCC Doire Shiels Colman Grimes DNF 13.0
10 14219 EABC/NSC/SSC Curley Morris Michelle Rowley DNS 13.0
10 14254 LFYC James Hockley Alan Thompson DNS 13.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com