O'Tiarnaigh Challenge 2022

Skerries Sailing Club

Results are provisional as of 15:01 on July 31, 2022

Gold Division

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat Name Sail Number Club Name Helm Crew Final (Race 5)
5th Gold Wolf 14252 Sligo Yacht Club Niall Henry Ossian Geraghty 1.0
3rd Gold   14214 Lfyc Keith Louden Mateo louden 2.0
1st Gold No Surprise 14144 Skerries Sailing Club Colman Grimes Ross Gingles 3.0
4th Gold Kanaka 13901 DSC/NSC Steven Nelson Daniel Nelson 4.0
15th Gold Ideal 14154 YSC Adrian Lee Gareth Gallagher 5.0
11th Gold Flyer 13403 GSC & LDYC Rob Lee Stephen Lynch 6.0
7th Gold   14272 Sutton Dinghy Club Peter Boyle Stephen Boyle 8.0
9th Gold Yin Tang 14275 Sutton Dinghy Club Hugh Gill Daniel Gill 9.0
16th Gold TROUBLE ON THE WAY 14219 EABC / NSC CURLY MORRIS ABBEY KINSELLA 11.0
8th Gold Purple rocket 14242 Rniyc Jane Kearney Ollie Goodhead 13.0
14th Gold Ghost Light 14215 Sutton / Ballyholme Ruan O'Tiarnaigh Bekka O'Tiarnaigh 15.0
13th Gold Temerity 14235 Sutton DC Alan blay Hugh Mc Nally 17.0
2nd Gold Ron 14248 RNIYC Ross kearney Andrew Vaughan 18.0
6th Gold   14247 Moville Boat Club John McGuinness Donal McGuinness 19.0
19th Gold   14279 Sutton Dinghy Club Sean Craig Michelle Rowley 20.0
12th Gold Delusion 14270 Greystones Sailing Club Norman Lee Alan Leddy 24.0
17th Gold   13542 Skerries Sailing Club Peter Shortt Stuart Burns 26.0
10th Gold KMIT 13917 NSC Josh Porter Sara Gowdy 27.0
18th Gold Joe Batts Arm 13466 Blessington Richard street Lisa Flynn 28.0 DNF

Silver Division

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat Name Sail Number Club Name Helm Crew Final (Race 5)
8th Silver Z'Will do 14274 Blessington Sailing Club Simon Cully Lukasz Flynn 7.0
5th Silver The Wrong Trousers 14165 Sutton Dinghy Club Conor Twohig Matthew Cotter 10.0
12th Silver Ginger Sails Again 14225 Skerries Sailing Club Cathal Sheridan David Cooke 12.0
1st Silver   14090 RNIYC Christopher Clayton Rory Higgins 16.0
3rd Silver none 14105 mullingar alan pinder brian walker 22.0
7th Silver Karma 14127 Mullingar Sailing Club Stuart McCormick Kasia Gaborec-McEvoy 28.0 DNF
2nd Silver Just a Thought 145 Skerries SC Doire Shiels Graham Burnes 28.0 DNF
11th Silver lil yachty 13977 Skerries Sailing Club Kerri- Ann Boylan Megan Boylan 28.0 DNF
9th Silver Trouble I've seen 14077 Lough Erne Yacht Club Michael Brines Peter Brines 28.0 DNF
10th Silver Ice and Slice 14271 Leyc & SYC Brian Morrison Lucia Nicholson 28.0 DNF
13th Silver Ananda 14171 Donaghadee s c Lawrence Baalham Robbie Richardson 28.0 DNF
4th Silver Beltraka 14257 Lfyc Bill Johnson James Johnson 28.0 DNF
6th Silver Cloud Nine 13981 Blessington Sailing Club Sam Street Josh 28.0 DNF

Bronze Division

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat Name Sail Number Club Name Helm Crew Final (Race 5)
6th Bronze Hit the Diff 1386 Blessington Sailing Club Max Cully Tighe Wardell 14.0
15th Bronze Mn  Mn  14116 Sutton Dinghy Club Charlotte O'Tiarnaigh Natasha O'Tiarnaigh 21.0
4th Bronze My Surprise 14226 Skerries Sailing Club Frankie Browne David Lappin 23.0
5th Bronze Fool's Gold 13314 LRYC Matthew White Eoghan Duffy 25.0
16th Bronze Keito 13910 Newtownards Sailing Club Alan Gowdy Pauline Gowdy 28.0 DNF
7th Bronze Pig 13207 Blessington Sailing Club Denis Cully Ollie Lloyd 28.0 DNF
3rd Bronze MOONSHINE 13795 Rush Sailing Club DANIEL OHare Muriel Carthy 28.0 DNF
8th Bronze Surprise 14029 Skerries Sailing Club Darach Dinneen Joseph Hinsley 28.0 DNF
9th Bronze Still Thinking Too 14054 Mullingar Sailing Club Cormac Meaney Enda Munnelly 28.0 DNF
10th Bronze Boatzart 13865 NSC / DSC Jennifer Bryce Lara Sunday 28.0 DNF
13th Bronze Lagrina 13850 Swords Sailing Club Stephen Broaders Jacqueline Malone 28.0 DNF
12th Bronze   13608 swords sailing and boating club keith leonard Bernie Grogan 28.0 DNF
1st Bronze The Cinnabar 14259 Mullingar SC James Hackett Colm Hackett 28.0 DNF
2nd Bronze Ab Fab 13308 Royal Irish Yacht Club Meg Tyrrell Sorcha Donnelly 28.0 DNF
14th Bronze Road Runner 13911 Skerries Sailing Club Shane Russell Dave Carolan 28.0 DNF
11th Bronze Humble Pie 13228 Cullaun SC Billy O'Mahony Des McMahon 28.0 DNF
17th Bronze Mortadella 14052 Clontarf Yacht and Boat Club Samuel J McConkey Noel McCarthy 30.0 DNC

Final (Race 5) - Sunday 25th July

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Name Sail Number Club Name Helm Crew Place
1 Gold Wolf 14252 Sligo Yacht Club Niall Henry Ossian Geraghty 1
2 Gold   14214 Lfyc Keith Louden Mateo louden 2
3 Gold No Surprise 14144 Skerries Sailing Club Colman Grimes Ross Gingles 3
4 Gold Kanaka 13901 DSC/NSC Steven Nelson Daniel Nelson 4
5 Gold Ideal 14154 YSC Adrian Lee Gareth Gallagher 5
6 Gold Flyer 13403 GSC & LDYC Rob Lee Stephen Lynch 6
7 Silver Z'Will do 14274 Blessington Sailing Club Simon Cully Lukasz Flynn 7
8 Gold   14272 Sutton Dinghy Club Peter Boyle Stephen Boyle 8
9 Gold Yin Tang 14275 Sutton Dinghy Club Hugh Gill Daniel Gill 9
10 Silver The Wrong Trousers 14165 Sutton Dinghy Club Conor Twohig Matthew Cotter 10
11 Gold TROUBLE ON THE WAY 14219 EABC / NSC CURLY MORRIS ABBEY KINSELLA 11
12 Silver Ginger Sails Again 14225 Skerries Sailing Club Cathal Sheridan David Cooke 12
13 Gold Purple rocket 14242 Rniyc Jane Kearney Ollie Goodhead 13
14 Bronze Hit the Diff 1386 Blessington Sailing Club Max Cully Tighe Wardell 14
15 Gold Ghost Light 14215 Sutton / Ballyholme Ruan O'Tiarnaigh Bekka O'Tiarnaigh 15
16 Silver   14090 RNIYC Christopher Clayton Rory Higgins 16
17 Gold Temerity 14235 Sutton DC Alan blay Hugh Mc Nally 17
18 Gold Ron 14248 RNIYC Ross kearney Andrew Vaughan 18
19 Gold   14247 Moville Boat Club John McGuinness Donal McGuinness 19
20 Gold   14279 Sutton Dinghy Club Sean Craig Michelle Rowley 20
21 Bronze Mn  Mn  14116 Sutton Dinghy Club Charlotte O'Tiarnaigh Natasha O'Tiarnaigh 21
22 Silver none 14105 mullingar alan pinder brian walker 22
23 Bronze My Surprise 14226 Skerries Sailing Club Frankie Browne David Lappin 23
24 Gold Delusion 14270 Greystones Sailing Club Norman Lee Alan Leddy 24
25 Bronze Fool's Gold 13314 LRYC Matthew White Eoghan Duffy 25
26 Gold   13542 Skerries Sailing Club Peter Shortt Stuart Burns 26
27 Gold KMIT 13917 NSC Josh Porter Sara Gowdy 27
28 Bronze Keito 13910 Newtownards Sailing Club Alan Gowdy Pauline Gowdy DNF
28 Silver Karma 14127 Mullingar Sailing Club Stuart McCormick Kasia Gaborec-McEvoy DNF
28 Silver Just a Thought 145 Skerries SC Doire Shiels Graham Burnes DNF
28 Silver lil yachty 13977 Skerries Sailing Club Kerri- Ann Boylan Megan Boylan DNF
28 Bronze Pig 13207 Blessington Sailing Club Denis Cully Ollie Lloyd DNF
28 Bronze MOONSHINE 13795 Rush Sailing Club DANIEL OHare Muriel Carthy DNF
28 Bronze Surprise 14029 Skerries Sailing Club Darach Dinneen Joseph Hinsley DNF
28 Bronze Still Thinking Too 14054 Mullingar Sailing Club Cormac Meaney Enda Munnelly DNF
28 Bronze Boatzart 13865 NSC / DSC Jennifer Bryce Lara Sunday DNF
28 Bronze Lagrina 13850 Swords Sailing Club Stephen Broaders Jacqueline Malone DNF
28 Bronze   13608 swords sailing and boating club keith leonard Bernie Grogan DNF
28 Bronze The Cinnabar 14259 Mullingar SC James Hackett Colm Hackett DNF
28 Silver Trouble I've seen 14077 Lough Erne Yacht Club Michael Brines Peter Brines DNF
28 Gold Joe Batts Arm 13466 Blessington Richard street Lisa Flynn DNF
28 Silver Ice and Slice 14271 Leyc & SYC Brian Morrison Lucia Nicholson DNF
28 Bronze Ab Fab 13308 Royal Irish Yacht Club Meg Tyrrell Sorcha Donnelly DNF
28 Bronze Road Runner 13911 Skerries Sailing Club Shane Russell Dave Carolan DNF
28 Silver Ananda 14171 Donaghadee s c Lawrence Baalham Robbie Richardson DNF
28 Silver Beltraka 14257 Lfyc Bill Johnson James Johnson DNF
28 Silver Cloud Nine 13981 Blessington Sailing Club Sam Street Josh DNF
28 Bronze Humble Pie 13228 Cullaun SC Billy O'Mahony Des McMahon DNF
49 Bronze Mortadella 14052 Clontarf Yacht and Boat Club Samuel J McConkey Noel McCarthy DNC



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com