Friday Evening Series 2022 PY

Skerries Sailing Club

Results are provisional as of 19:32 on September 17, 2022

Overall

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Class Sail No Helm Handicap Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Nett
        September 2nd September 2nd September 2nd September 9th Friday September 9th Friday September 16th Fri September 16th Fri  
ILCA 7 / Laser 13XXXX Daragh Kelleher 1100 (2.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 7.0
ILCA 7 / Laser 171378 Colman Grimes 1100 1.0 1.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) 3.0 11.0
Optimist 1625 Tom Denny 1642 6.0 3.0 3.0 (10.0) 4.0 5.0 DNC 5.0 DNC 26.0
Wayfarer 8619 Mark Kevitt 1102 (9.0) 7.0 9.0 4.0 5.0 5.0 DNC 5.0 DNC 35.0
RS600 858 Stuart Burns 920 3.0 4.0 5.0 (18.0 DNC) 16.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 38.0
ILCA 7 / Laser 167825 Juan Hernandez 1100 5.0 5.0 6.0 (18.0 DNC) 16.0 DNC 4.0 DNF 5.0 DNC 41.0
ILCA 6 / Laser Radial 13 Jamie Staunton 1147 11.0 (12.0) 10.5 5.0 6.0 4.0 DNF 5.0 DNC 41.5
Optimist 937 Cillian Fitzgerald 1642 8.0 (11.0) 4.0 9.0 11.0 5.0 DNC 5.0 DNC 42.0
Topper 48014 Pedro Roderigeuz 1365 10.0 6.0 (10.5) 8.0 9.0 5.0 DNC 5.0 DNC 43.0
ROOSTER 8.1 535 John Fitzgerald 1045 4.0 8.0 7.0 (18.0 DNC) 16.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 45.0
Albacore 6582 Stuart Burns 1040 (16.0 DNC) 16.0 DNC 15.0 DNC 3.0 3.0 5.0 DNC 5.0 DNC 47.0
RS600 774 Graham Burns 920 7.0 10.0 8.0 (18.0 DNC) 16.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 51.0
ILCA 4 / Laser 4.7 212389 Noah McQuillan 1208 (16.0 DNC) 16.0 DNC 15.0 DNC 7.0 10.0 5.0 DNC 5.0 DNC 58.0
Topper 13612 James Higgins 1365 (16.0 DNC) 16.0 DNC 15.0 DNC 6.0 13.0 5.0 DNC 5.0 DNC 60.0
Wayfarer 11072 Club Boat 1102 (16.0 DNC) 16.0 DNC 15.0 DNC 12.0 8.0 5.0 DNC 5.0 DNC 61.0
Topper 4.2 48014Mac Max Denny 1409 14.0 9.0 13.0 (16.0) 15.0 DNF 5.0 DNC 5.0 DNC 61.0
Topper 23969 ? 1365 16.0 DNC 16.0 DNC 15.0 DNC (18.0 DNC) 7.0 5.0 DNC 5.0 DNC 64.0
ILCA 7 / Laser 174895 Matt O'Kane 1100 12.0 14.0 12.0 (18.0 DNC) 16.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 64.0
Topper 4524 Cara Kevitt 1365 (16.0 DNC) 16.0 DNC 15.0 DNC 11.0 14.0 5.0 DNC 5.0 DNC 66.0
Wayfarer 11400 Brendan McConville 1102 13.0 13.0 14.0 DNS (18.0 DNC) 16.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 66.0
ILCA 7 / Laser 173083 John Fitzgerald 1100 16.0 DNC 16.0 DNC 15.0 DNC (18.0 DNC) 16.0 DNC 2.0 2.0 67.0
Topper 44151 Mathew Gasset 1365 (16.0 DNC) 16.0 DNC 15.0 DNC 14.0 12.0 5.0 DNC 5.0 DNC 67.0
Optimist 878 Max Dinneen 1642 (16.0 DNC) 16.0 DNC 15.0 DNC 13.0 15.0 DNF 5.0 DNC 5.0 DNC 69.0
Optimist 536 Evelyn Heffelfinger 1642 (16.0 DNC) 16.0 DNC 15.0 DNC 15.0 15.0 DNF 5.0 DNC 5.0 DNC 71.0

Race 1 - September 2nd at 1833

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 1833
Class Sail No Helm Handicap Elapsed Corrected Points
ILCA 7 / Laser 171378 Colman Grimes 1100 19:25 0:17:39 1.0
ILCA 7 / Laser 13XXXX Daragh Kelleher 1100 19:38 0:17:51 2.0
RS600 858 Stuart Burns 920 17:09 0:18:38 3.0
ROOSTER 8.1 535 John Fitzgerald 1045 20:38 0:19:45 4.0
ILCA 7 / Laser 167825 Juan Hernandez 1147 22:56 0:20:00 5.0
Optimist 1625 Tom Denny 1642 34:24 0:20:57 6.0
RS600 774 Graham Burns 920 19:42 0:21:25 7.0
Optimist 937 Cillian Fitzgerald 1642 35:38 0:21:42 8.0
Wayfarer 8619 Mark Kevitt 1102 24:00 0:21:47 9.0
Topper 48014 Pedro Roderigeuz 1365 31:14 0:22:53 10.0
ILCA 6 / Laser Radial 13 Jamie Staunton 1147 26:27 0:23:04 11.0
ILCA 7 / Laser 174895 Matt O'Kane 1100 25:36 0:23:16 12.0
Wayfarer 11400 Brendan McConville 1102 25:56 0:23:32 13.0
Topper 4.2 48014Mac Max Denny 1409 34:38 0:24:35 14.0

Race 2 - September 2nd at 1905

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 1905
Class Sail No Helm Handicap Elapsed Corrected Points
ILCA 7 / Laser 171378 Colman Grimes 1100 18:52 0:17:09 1.0
ILCA 7 / Laser 13XXXX Daragh Kelleher 1100 19:40 0:17:53 2.0
Optimist 1625 Tom Denny 1642 29:38 0:18:03 3.0
RS600 858 Stuart Burns 920 17:02 0:18:31 4.0
ILCA 7 / Laser 167825 Juan Hernandez 1147 22:15 0:19:24 5.0
Topper 48014 Pedro Roderigeuz 1365 26:42 0:19:34 6.0
Wayfarer 8619 Mark Kevitt 1102 21:59 0:19:57 7.0
ROOSTER 8.1 535 John Fitzgerald 1045 20:55 0:20:01 8.0
Topper 4.2 48014Mac Max Denny 1409 28:40 0:20:21 9.0
RS600 774 Graham Burns 920 18:50 0:20:28 10.0
Optimist 937 Cillian Fitzgerald 1642 34:24 0:20:57 11.0
ILCA 6 / Laser Radial 13 Jamie Staunton 1147 24:48 0:21:37 12.0
Wayfarer 11400 Brendan McConville 1102 25:15 0:22:55 13.0
ILCA 7 / Laser 174895 Matt O'Kane 1100 25:48 0:23:27 14.0

Race 3 - September 2nd at 1936

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 1936
Class Sail No Helm Handicap Elapsed Corrected Points
ILCA 7 / Laser 13XXXX Daragh Kelleher 1100 18:32 0:16:51 1.0
ILCA 7 / Laser 171378 Colman Grimes 1100 18:40 0:16:58 2.0
Optimist 1625 Tom Denny 1642 28:30 0:17:21 3.0
Optimist 937 Cillian Fitzgerald 1642 28:50 0:17:34 4.0
RS600 858 Stuart Burns 920 16:22 0:17:47 5.0
ILCA 7 / Laser 167825 Juan Hernandez 1147 20:42 0:18:03 6.0
ROOSTER 8.1 535 John Fitzgerald 1045 18:58 0:18:09 7.0
RS600 774 Graham Burns 920 17:16 0:18:46 8.0
Wayfarer 8619 Mark Kevitt 1102 20:51 0:18:55 9.0
ILCA 6 / Laser Radial 13 Jamie Staunton 1147 21:48 0:19:00 10.5
Topper 48014 Pedro Roderigeuz 1365 25:56 0:19:00 10.5
ILCA 7 / Laser 174895 Matt O'Kane 1100 21:34 0:19:36 12.0
Topper 4.2 48014Mac Max Denny 1409 32:46 0:23:15 13.0
Wayfarer 11400 Brendan McConville 1102 DNS   14.0

Race 4 - September 9th Friday at 1841

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 1841
Class Sail No Helm Handicap Elapsed Corrected Points
ILCA 7 / Laser 13XXXX Daragh Kelleher 1100 22:12 0:20:11 1.0
ILCA 7 / Laser 171378 Colman Grimes 1100 22:20 0:20:18 2.0
Albacore 6582 Stuart Burns 1040 22:28 0:21:36 3.0
Wayfarer 8619 Mark Kevitt 1102 24:03 0:21:49 4.0
ILCA 6 / Laser Radial 13 Jamie Staunton 1147 27:46 0:24:12 5.0
Topper 13612 James Higgins 1365 34:10 0:25:02 6.0
ILCA 4 / Laser 4.7 212389 Noah McQuillan 1208 30:50 0:25:31 7.0
Topper 48014 Pedro Roderigeuz 1365 35:42 0:26:09 8.0
Optimist 937 Cillian Fitzgerald 1642 42:58 0:26:10 9.0
Optimist 1625 Tom Denny 1642 44:44 0:27:15 10.0
Topper 4524 Cara Kevitt 1365 37:40 0:27:36 11.0
Wayfarer 11072 Club Boat 1102 31:40 0:28:44 12.0
Optimist 878 Max Dinneen 1642 50:38 0:30:50 13.0
Topper 44151 Mathew Gasset 1365 52:26 0:38:25 14.0
Optimist 536 Evelyn Heffelfinger 1642 65:20 0:39:47 15.0
Topper 4.2 48014Mac Max Denny 1409 60:10 0:42:42 16.0

Race 5 - September 9th Friday at 1918

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 1918
Class Sail No Helm Handicap Elapsed Corrected Points
ILCA 7 / Laser 13XXXX Daragh Kelleher 1100 28:15 0:25:41 1.0
ILCA 7 / Laser 171378 Colman Grimes 1100 31:43 0:28:50 2.0
Albacore 6582 Stuart Burns 1040 31:05 0:29:53 3.0
Optimist 1625 Tom Denny 1642 50:36 0:30:49 4.0
Wayfarer 8619 Mark Kevitt 1102 35:20 0:32:04 5.0
ILCA 6 / Laser Radial 13 Jamie Staunton 1147 38:05 0:33:12 6.0
Topper 23969 ? 1365 48:24 0:35:27 7.0
Wayfarer 11072 Club Boat 1102 40:20 0:36:36 8.0
Topper 48014 Pedro Roderigeuz 1365 50:24 0:36:55 9.0
ILCA 4 / Laser 4.7 212389 Noah McQuillan 1208 45:20 0:37:32 10.0
Optimist 937 Cillian Fitzgerald 1642 66:52 0:40:43 11.0
Topper 44151 Mathew Gasset 1365 56:46 0:41:35 12.0
Topper 13612 James Higgins 1365 62:38 0:45:53 13.0
Topper 4524 Cara Kevitt 1365 64:56 0:47:34 14.0
Topper 4.2 48014Mac Max Denny 1409 DNF   15.0
Optimist 878 Max Dinneen 1642 DNF   15.0
Optimist 536 Evelyn Heffelfinger 1642 DNF   15.0

Race 6 - September 16th Fri at 1830

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 1830
Class Sail No Helm Handicap Elapsed Corrected Points
ILCA 7 / Laser 13XXXX Daragh Kelleher 1100 07:50 0:07:07 1.0
ILCA 7 / Laser 173083 John Fitzgerald 1100 07:58 0:07:15 2.0
ILCA 7 / Laser 171378 Colman Grimes 1100 08:30 0:07:44 3.0
ILCA 7 / Laser 167825 Juan Hernandez 1100 DNF   4.0
ILCA 6 / Laser Radial 13 Jamie Staunton 1147 DNF   4.0

Race 7 - September 16th Fri at 1850

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 1850
Class Sail No Helm Handicap Elapsed Corrected Points
ILCA 7 / Laser 13XXXX Daragh Kelleher 1100 12:55 0:11:45 1.0
ILCA 7 / Laser 173083 John Fitzgerald 1100 13:20 0:12:07 2.0
ILCA 7 / Laser 171378 Colman Grimes 1100 14:01 0:12:45 3.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com