Friday Evening Series 2022 Progressive

Skerries Sailing Club

Results are provisional as of 12:02 on September 18, 2022

Overall

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: NHC3, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Class Sail No Helm Handicap Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Nett
        September 2nd September 2nd September 2nd September 9th Friday September 9th Friday September 16th Fri September 16th Fri  
ILCA 7 / Laser 13XXXX Daragh Kelleher 1100 2.0 6.0 (8.0) 3.0 2.0 2.0 2.0 17.0
ILCA 7 / Laser 171378 Colman Grimes 1100 1.0 4.0 (12.0) 4.0 7.0 3.0 3.0 22.0
Optimist 1625 Tom Denny 1642 6.0 1.0 6.0 (12.0) 1.0 5.0 DNC 5.0 DNC 24.0
ILCA 6 / Laser Radial 13 Jamie Staunton 1147 (11.0) 10.0 3.0 5.0 5.0 4.0 DNF 5.0 DNC 32.0
Wayfarer 8619 Mark Kevitt 1102 (9.0) 5.0 9.0 1.0 9.0 5.0 DNC 5.0 DNC 34.0
Optimist 937 Cillian Fitzgerald 1642 8.0 11.0 1.0 9.0 (12.0) 5.0 DNC 5.0 DNC 39.0
Topper 48014 Pedro Roderigeuz 1365 (10.0) 3.0 10.0 8.0 10.0 5.0 DNC 5.0 DNC 41.0
ILCA 7 / Laser 167825 Juan Hernandez 1100 5.0 8.0 7.0 (18.0 DNC) 16.0 DNC 4.0 DNF 5.0 DNC 45.0
ROOSTER 8.1 535 John Fitzgerald 1045 4.0 12.0 4.5 (18.0 DNC) 16.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 46.5
RS600 774 Graham Burns 920 7.0 9.0 4.5 (18.0 DNC) 16.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 46.5
Albacore 6582 Stuart Burns 1040 (16.0 DNC) 16.0 DNC 15.0 DNC 2.0 4.0 5.0 DNC 5.0 DNC 47.0
RS600 858 Stuart Burns 920 3.0 7.0 11.0 (18.0 DNC) 16.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 47.0
Topper 4.2 48014Mac Max Denny 1409 14.0 2.0 13.0 14.0 (15.0 DNF) 5.0 DNC 5.0 DNC 53.0
ILCA 7 / Laser 174895 Matt O'Kane 1100 12.0 14.0 2.0 (18.0 DNC) 16.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 54.0
Wayfarer 11072 Club Boat 1102 (16.0 DNC) 16.0 DNC 15.0 DNC 11.0 6.0 5.0 DNC 5.0 DNC 58.0
Topper 44151 Mathew Gasset 1365 (16.0 DNC) 16.0 DNC 15.0 DNC 15.0 3.0 5.0 DNC 5.0 DNC 59.0
ILCA 4 / Laser 4.7 212389 Noah McQuillan 1208 (16.0 DNC) 16.0 DNC 15.0 DNC 7.0 11.0 5.0 DNC 5.0 DNC 59.0
Topper 13612 James Higgins 1365 (16.0 DNC) 16.0 DNC 15.0 DNC 6.0 14.0 5.0 DNC 5.0 DNC 61.0
Topper 4524 Cara Kevitt 1365 (16.0 DNC) 16.0 DNC 15.0 DNC 10.0 13.0 5.0 DNC 5.0 DNC 64.0
ILCA 7 / Laser 173083 John Fitzgerald 1100 16.0 DNC 16.0 DNC 15.0 DNC (18.0 DNC) 16.0 DNC 1.0 1.0 65.0
Topper 23969 ? 1365 16.0 DNC 16.0 DNC 15.0 DNC (18.0 DNC) 8.0 5.0 DNC 5.0 DNC 65.0
Wayfarer 11400 Brendan McConville 1102 13.0 13.0 14.0 DNS (18.0 DNC) 16.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 66.0
Optimist 878 Max Dinneen 1642 (16.0 DNC) 16.0 DNC 15.0 DNC 13.0 15.0 DNF 5.0 DNC 5.0 DNC 69.0
Optimist 536 Evelyn Heffelfinger 1642 (16.0 DNC) 16.0 DNC 15.0 DNC 16.0 15.0 DNF 5.0 DNC 5.0 DNC 72.0

Race 1 - September 2nd at 1833

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 1833
Class Sail No Helm Handicap Elapsed Corrected Points
ILCA 7 / Laser 171378 Colman Grimes 1100 19:25 0:17:39 1.0
ILCA 7 / Laser 13XXXX Daragh Kelleher 1100 19:38 0:17:51 2.0
RS600 858 Stuart Burns 920 17:09 0:18:38 3.0
ROOSTER 8.1 535 John Fitzgerald 1045 20:38 0:19:45 4.0
ILCA 7 / Laser 167825 Juan Hernandez 1147 22:56 0:20:00 5.0
Optimist 1625 Tom Denny 1642 34:24 0:20:57 6.0
RS600 774 Graham Burns 920 19:42 0:21:25 7.0
Optimist 937 Cillian Fitzgerald 1642 35:38 0:21:42 8.0
Wayfarer 8619 Mark Kevitt 1102 24:00 0:21:47 9.0
Topper 48014 Pedro Roderigeuz 1365 31:14 0:22:53 10.0
ILCA 6 / Laser Radial 13 Jamie Staunton 1147 26:27 0:23:04 11.0
ILCA 7 / Laser 174895 Matt O'Kane 1100 25:36 0:23:16 12.0
Wayfarer 11400 Brendan McConville 1102 25:56 0:23:32 13.0
Topper 4.2 48014Mac Max Denny 1409 34:38 0:24:35 14.0

Race 2 - September 2nd at 1905

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 1905
Class Sail No Helm Handicap Elapsed Corrected Points
Optimist 1625 Tom Denny 1646 29:38 0:18:00 1.0
Topper 4.2 48014Mac Max Denny 1549 28:40 0:18:30 2.0
Topper 48014 Pedro Roderigeuz 1441 26:42 0:18:32 3.0
ILCA 7 / Laser 171378 Colman Grimes 992 18:52 0:19:01 4.0
Wayfarer 8619 Mark Kevitt 1131 21:59 0:19:26 5.0
ILCA 7 / Laser 13XXXX Daragh Kelleher 999 19:40 0:19:41 6.0
RS600 858 Stuart Burns 858 17:02 0:19:51 7.0
ILCA 7 / Laser 167825 Juan Hernandez 1118 22:15 0:19:54 8.0
RS600 774 Graham Burns 934 18:50 0:20:10 9.0
ILCA 6 / Laser Radial 13 Jamie Staunton 1216 24:48 0:20:24 10.0
Optimist 937 Cillian Fitzgerald 1681 34:24 0:20:28 11.0
ROOSTER 8.1 535 John Fitzgerald 1010 20:55 0:20:43 12.0
Wayfarer 11400 Brendan McConville 1183 25:15 0:21:21 13.0
ILCA 7 / Laser 174895 Matt O'Kane 1173 25:48 0:22:00 14.0

Race 3 - September 2nd at 1936

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 1936
Class Sail No Helm Handicap Elapsed Corrected Points
Optimist 937 Cillian Fitzgerald 1711 28:50 0:16:51 1.0
ILCA 7 / Laser 174895 Matt O'Kane 1245 21:34 0:17:19 2.0
ILCA 6 / Laser Radial 13 Jamie Staunton 1235 21:48 0:17:39 3.0
ROOSTER 8.1 535 John Fitzgerald 1035 18:58 0:18:20 4.5
RS600 774 Graham Burns 942 17:16 0:18:20 4.5
Optimist 1625 Tom Denny 1549 28:30 0:18:24 6.0
ILCA 7 / Laser 167825 Juan Hernandez 1119 20:42 0:18:30 7.0
ILCA 7 / Laser 13XXXX Daragh Kelleher 993 18:32 0:18:40 8.0
Wayfarer 8619 Mark Kevitt 1116 20:51 0:18:41 9.0
Topper 48014 Pedro Roderigeuz 1381 25:56 0:18:47 10.0
RS600 858 Stuart Burns 857 16:22 0:19:06 11.0
ILCA 7 / Laser 171378 Colman Grimes 966 18:40 0:19:19 12.0
Topper 4.2 48014Mac Max Denny 1483 32:46 0:22:06 13.0
Wayfarer 11400 Brendan McConville 1234 DNS   14.0

Race 4 - September 9th Friday at 1841

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 1841
Class Sail No Helm Handicap Elapsed Corrected Points
Wayfarer 8619 Mark Kevitt 1120 24:03 0:21:28 1.0
Albacore 6582 Stuart Burns 1040 22:28 0:21:36 2.0
ILCA 7 / Laser 13XXXX Daragh Kelleher 996 22:12 0:22:17 3.0
ILCA 7 / Laser 171378 Colman Grimes 989 22:20 0:22:35 4.0
ILCA 6 / Laser Radial 13 Jamie Staunton 1197 27:46 0:23:12 5.0
Topper 13612 James Higgins 1364 34:10 0:25:03 6.0
ILCA 4 / Laser 4.7 212389 Noah McQuillan 1208 30:50 0:25:31 7.0
Topper 48014 Pedro Roderigeuz 1390 35:42 0:25:41 8.0
Optimist 937 Cillian Fitzgerald 1613 42:58 0:26:38 9.0
Topper 4524 Cara Kevitt 1364 37:40 0:27:37 10.0
Wayfarer 11072 Club Boat 1103 31:40 0:28:43 11.0
Optimist 1625 Tom Denny 1540 44:44 0:29:03 12.0
Optimist 878 Max Dinneen 1642 50:38 0:30:50 13.0
Topper 4.2 48014Mac Max Denny 1640 60:10 0:36:41 14.0
Topper 44151 Mathew Gasset 1364 52:26 0:38:26 15.0
Optimist 536 Evelyn Heffelfinger 1642 65:20 0:39:47 16.0

Race 5 - September 9th Friday at 1918

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 1918
Class Sail No Helm Handicap Elapsed Corrected Points
Optimist 1625 Tom Denny 1638 50:36 0:30:53 1.0
ILCA 7 / Laser 13XXXX Daragh Kelleher 902 28:15 0:31:19 2.0
Topper 44151 Mathew Gasset 1688 56:46 0:33:38 3.0
Albacore 6582 Stuart Burns 923 31:05 0:33:41 4.0
ILCA 6 / Laser Radial 13 Jamie Staunton 1112 38:05 0:34:15 5.0
Wayfarer 11072 Club Boat 1165 40:20 0:34:37 6.0
ILCA 7 / Laser 171378 Colman Grimes 903 31:43 0:35:07 7.0
Topper 23969 ? 1364 48:24 0:35:29 8.0
Wayfarer 8619 Mark Kevitt 990 35:20 0:35:41 9.0
Topper 48014 Pedro Roderigeuz 1375 50:24 0:36:39 10.0
ILCA 4 / Laser 4.7 212389 Noah McQuillan 1190 45:20 0:38:06 11.0
Optimist 937 Cillian Fitzgerald 1631 66:52 0:41:00 12.0
Topper 4524 Cara Kevitt 1409 64:56 0:46:05 13.0
Topper 13612 James Higgins 1329 62:38 0:47:08 14.0
Topper 4.2 48014Mac Max Denny 1981 DNF   15.0
Optimist 878 Max Dinneen 1806 DNF   15.0
Optimist 536 Evelyn Heffelfinger 2067 DNF   15.0

Race 6 - September 16th Fri at 1830

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 1830
Class Sail No Helm Handicap Elapsed Corrected Points
ILCA 7 / Laser 173083 John Fitzgerald 1100 07:58 0:07:15 1.0
ILCA 7 / Laser 13XXXX Daragh Kelleher 830 07:50 0:09:26 2.0
ILCA 7 / Laser 171378 Colman Grimes 892 08:30 0:09:32 3.0
ILCA 6 / Laser Radial 13 Jamie Staunton 1082 DNF   4.0
ILCA 7 / Laser 167825 Juan Hernandez 1116 DNF   4.0

Race 7 - September 16th Fri at 1850

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 1850
Class Sail No Helm Handicap Elapsed Corrected Points
ILCA 7 / Laser 173083 John Fitzgerald 980 13:20 0:13:36 1.0
ILCA 7 / Laser 13XXXX Daragh Kelleher 869 12:55 0:14:52 2.0
ILCA 7 / Laser 171378 Colman Grimes 940 14:01 0:14:55 3.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com